تبلیغات
فناوری اطلاعات و ارتباطات - قدرتمندترین مرد اینترنت
به وبلاگ آموزشی فناوری اطلاعات و ارتباطات خوش آمدید ....... امید است که از مطالب آموزشی نهایت استفاده را برده باشید با نظرات پر بارتان من را در اداره و سر و سامان دادن به وبلاگ یاری نمایید .......... با تشکر ...... مدیریت بلاگ

تبلیغات پیامکی


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390

قدرتمندترین مرد اینترنت

۶۰ درصد بازدیدکننده‌های سایت‌های بزرگ خبری، به صورت مستقیم وارد این سایت‌ها می‌شوند. آنها یا آدرس سایت‌های مثل سایت لوس آنجلس تایمز را در نوار آدرس مرورگر خود تایپ می‌کنند یا آنها را در مرورگر خود بوک‌مارک کرده‌اند. اما ۴۰ درصد هیت سایت‌های خبری هم، ناشی از ارجاع از سایر سایت‌هاست.

 

گوگل، سایتی است که بیشترین میزان بازدیدکننده‌های ارجاعی را روانه سایت‌های خبری می‌کند. اما چه سایتی از این لحاظ در رتبه دوم قرار می‌گیرد؟ فیس‌بوک؟ توییتر؟

نه! هیچ کدام!

به تازگی شرکت نیلسن، با تحلیل آمار بازدیدکنندگان ۲۱ سایت بزرگ خبری به این نتیجه رسیده است که سایت دراج ریپورت، بیشترین میزان بازدیدکننده‌های ارجاعی را به این سایت‌های خبری می‌فرستد.

دراج ریپورت را شخصی به نام مت دراج مدیریت می‌کند. این سایت از حدود ۱۴ سال پیش راه افتاد و با این حساب، یک سایت بسیار قدیمی محسوب می‌شود. اما همین سایت قدیمی که طراحی‌اش با استاندادهای کنونی وب، بسیار بیگانه است، بیشتر از فیس‌بوکی که نیم میلیاردعضو دارد، بازدیدکننده روانه سایت‌های خبری می‌کند. فیس‌بوک تنها ۳٫۳ درصد ترافیک سایت‌های خبری را تأمین می‌کند، در صورتی که دراح ریپورت دو برابر این میزان، بازدیدکننده می‌سازد.

دراج ریپورت، سایتی که در آن خبری از ویدئو یا اسلاید شوی تصویری هم نیست، در عرض این مدت توانسته است با گرد هم آوردن جمعی از خوانندگان که در بین انها کارگزاران و گزارشگران، تهیه‌کننده‌ها و سیاستمداران هم دیده می‌شود، اعتباری برای خود کسب کند.

عامل مهم در موفقیت مت دراج، ممارست و توانایی او در پیدا کردن خبرهای داغ در میان انبوه خبرها و سپس لینک کردن آنها با تیترهای جالب است.

دراج، گرچه مشی سیاسی محافظه‌کارانه دارد، اما سایت پربازدید او ترافیک سایت‌هایی با جهت‌گیری سیاسی متفاوت مثل واشنگتن پست را هم تأمین می‌کنند.

دراج ریپورت ماهانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون بازدیدکننده یکتا دارد. در عرض ۱۴ سال گذشته، طراحی سایت او عوض نشده است و ویژگی جدید به ان اضافه نشده است. ۱۴ سال پیش، زمانی که این سایت طراحی شد، طوری طراحی شده بود که بازگزاری آن با اینترنت دیال آپ سریع باشد.


در میان کاربران ایرانی اینترنت هم، گردآورندگان باذوق خبر، کم نداریم. آنها توانسته‌اند به مرور زمان اعتباری برای خود کسب کنند. اگر آنها چیزی را بااهمیت ببینند و از طیق وبلاگ یا اشتراک‌گذاری در گودر، آن مطلب را معرفی کنند، مخاطبان آنها در اهمیت خبر شکی نمی‌کنند.

یک لینک آنها می‌تواند، وبلاگی را از گمنامی درآورد و باعث لینک شدن سایت گمنام از سوی معروف‌ترین سایت‌های لینک‌پراکنی و وبلاگ‌های پربازدیدکننده دیگر شود.

به اعتقاد من، در فضای وب فارسی، فرصت و شرایط کافی برای ایجاد نمونه‌هایی مثل دراج ریپورت یا هافینگتون پست وجود دارد. در شرایطی که معروف‌ترین سایت‌های لینک‌دهی اجتماعی ما، پر از خبرهای تکراری هستند و تنوع کافی در لینک‌ها و انتخاب منابع خبری ندارند، احساس می‌کنم که اگر کاربرانی آگاه، با شم قوی جستجوی خبر پیدا شوند، با اندک پشتیبانی می‌توانند سایت‌هایی راه بیندازند که دارای اعتباری بیش از بعضی از خبرگزاری‌های مهم فارسی شود.

سایت‌های شخصیت‌های مشهور، اکانت‌های توییتر و فیس‌بوک و فرندفید، سایت‌های فرنگی و سایت‌های روزنامه‌ها، هر روز پر از اخباری هستند که هیچگاه داغ نمی‌شوند و کسی فرصت مرور اخبار آنها را ندارد.

اما چیزی که در این بین باعث ساخته نشدن نمونه‌های ایرانی دراج ریپورت یا هافیتگتون پست می‌شود، تردید ابتدایی، واهمه از بازنشر اخبار و شاید مهم‌تر از همه جنبه اقتصادی کار باشد.

منبع: + و +ارسال توسط عباس غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه ....

پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه