تبلیغات
فناوری اطلاعات و ارتباطات - sort
به وبلاگ آموزشی فناوری اطلاعات و ارتباطات خوش آمدید ....... امید است که از مطالب آموزشی نهایت استفاده را برده باشید با نظرات پر بارتان من را در اداره و سر و سامان دادن به وبلاگ یاری نمایید .......... با تشکر ...... مدیریت بلاگ

تبلیغات پیامکی


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390

 

مرتب سازی ( sort )

{پست سوم }

1-3 ) مرتب سازی جابجایی یا تعویض ( Exchange )

در نوع مرتب سازی ابتدا خانه اول با خانه دوم تا nام مقایسه می شود و از هر کدام که بزرگتر بود با آن جابجا می شود بدین ترتیب در انتهای گذر اول کوچکترین عدد در خانه اول قرار گرفته است و این روند تا خانه n-1 ادامه پیدا میکند .

الگوریتم آن به صورت زیر است :
 (++ for ( i=0 ; i<n-1 ; i    
  (++for ( j=i+1 ; j<n ; j      
       ( [if ( x[i] > x[j   
  ; [temp = x[i   
 ; [x[i] = x[j   
   x[j] = temp 

2-3 ) مرتب سازی سریع ( quick sort )
در این روش در هر گذر یک عنصر محوری یا لولا ( pivot ) انتخاب شده و سایر عناصر بردار به گونه ای جابجا می شوند که کلیه عناصر بزرگتر از لولا در یک طرف و عناصر کوچکتر در آن طرف دیگر قرار می گیرند . بدین ترتیب لولا در مکان درست خود قرار گرفته است سپس دو بردار دو طرف این عنصر به همین روش مرتب می شوند .


دانلود  توضیحات کاملتر و بیشتر در مورد این نوع مرتب سازی

3-3 ) مرتب سازی هرمی ( heap sort )
در این مرتب سازی، ابتدا از کل آرایه داده شده یک درخت max-Heap (در مورد درخت max-Heap  قبلا صحبت کرده ایم ) می‌سازد. سپس بزرگترین مقدار را بر می‌دارد و در انتهای آرایه مرتب شده قرار می‌دهد. بعد از حدف بزرگترین مقدار، دوباره از بقیه اعداد یک درخت max-Heap می‌سازد تا دومین عدد بزرگ یافت شود .بزرگترین مقدار در بین مقادیر باقی مانده را برمی دارد و آن را در مکان یکی قبل از انتهای آرایه قرار می‌دهد.این کار تا زمانی که هیچ مقداری در Heap باقی نماند و آرایه مرتب شده کامل شود تکرار می‌شود.

3-4 ) مرتب سازی درختی ( tree sort )
در این روش ابتدا درخت bst کل آرایه رو نوشته و اگر درخت  bst  را به صورت inorder پیمایش نماییم به صورت صعودی مرتب خواهد شد . ( در مورد درخت های ویژه و پیمایشهای آنها در پست های قبل اشاره کردیم . )
 طبقه بندی: ساختمان داده ها، 
برچسب ها: مرتب سازی، انواع مرتب سازی، مرتب سازی سریع، مرتب سازی درختی، مرتب سازی هرمی،
ارسال توسط عباس غلامی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتون در مورد وبلاگ چیه ....

پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه